Emzirme Başarısı için Doğum Öncesinde Yapılması Gerekenler

Emzirme Başarısı için Doğum Öncesinde Yapılması Gerekenler

Sevgili Anne, dilerim ki bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alın…

 

Hamilelik döneminde, emzirmeye dair istek duymanız ve araştırmanız çok güzeldir. Bu, emzirme başarısı için çok önemli bir adımdır.
Size, emzirme başarınızı koruyabilmeniz yönünde bazı önerilerde bulunmak isterim:
1. Bebeğinizi beslemenin başka bir alternatifini düşünmeden sadece emzirmeye odaklanın.
2. Bebeğinizi, biberon ve emzikle tanıştırmayın.
3. Emzirmenin ilk günlerinin birtakım zorluklarına ve acemiliklerine karşı kararlı ve istekli tavrınızı sürdürün.
4. Çevreniz ne derse desin, emzirmekten vazgeçmeyin.
5. Bebeğinizi sık sık emzirin, saat ve süre yok… 3 saatte bir vb. tavsiyelere aldırmayın; nerede ve ne zaman isterseniz emzirin.
6. Doğumdan sonra geçen zamanı iyi takip edin; ilk 1 saat içinde bebeğinizi emzirmeyi talep edin. Eğer imkan var ise, doğum yapacağınız hastane ile görüşün, doğumu takip eden hemen ilk dakikalarda, bebeğinizin memenize konmasını ve 3-4 çekişte yapsa, emmesini talep edebilirsiniz.
7. Doğum sonrası, fotoğraf çekimleri, akraba ziyaretleri ve bunun gibi detayları biraz erteleyin; sadece bebeğinizle ten teması kurmayı ve bebeğinizi emzirmeyi talep edin.
8. Sütünüzün artması için emzirmekten başka bir yol yoktur; beslenme ve süt arttırıcı gıdalar tavsiyelerine kulak asmayın, sadece emzirin; sütünüz, bebeğiniz emdikçe ve memeniz boşaldıkça artacaktır.
9. Doğum sonrasında ilk sütünüz kolostrum, hamileliğin ortalarında sentezlenmeye başlar ve doğumdan sonra bu ilk sütünüz hazırdır; bebeğiniz emdikçe de artacaktır. İlk günler, sütünüz damla damla gelebilir, bebeğinizin midesi ve emme becerileri geliştikçe süt miktarınız artacaktır. Çeşitli nedenlerle, bazı annelerin sütlerinin bebeğin kapasitesine uygun miktarlara gelmesi biraz zaman alabilir, yani gecikebilir; bu normal bir olasılıktır. Böyle bir gecikme yaşarsanız, bunun sadece bir gecikme olduğunu unutmayın ve emzirmeye devam edin; vazgeçmeyin.
10. Hastanenin bebek beslenmesindeki tutumlarını iyi gözlemleyin ve bebeğinizi gereksiz mama ve biberonla tanıştırmalarına izin vermeyin.
11. Emzirmek sizin hakkınızdır; emmek de bebeğiniz hakkı… Haklarınızı koruyun ve korumayanlara da direnin (bazen bu kişi ya da kişiler en yakınızda dahi olabilir) kulaklarınızı tıkayın ve de sadece emzirin.
12. İlk günlerin kendine özgü bazı zorluklarını ve acemiliklerini atlattıktan sonra dünyanın en güzel resmini göreceksiniz bebeğinizi emzirirken; bu sizin eşsiz öykünüz olacak. Bu ana kadar sadece sabır gösterin ve emzirin…